Як відновити чи вперше оформити український паспорт: інструкція для повнолітніх, які виїхали з ТОТ

Що робити людям, які виїхали з ТОТ, щоб оформити український паспорт

Повнолітні українці, які проживали на тимчасово окупованій території та не оформлювали український паспорт або ж втратили його, можуть відновити/оформити документ на підконтрольній Україні території. Як це зробити й куди звертатися — читайте в матеріалі «Почутої».

Загальна процедура

Оформити український паспорт можуть усі повнолітні громадяни. Для цього треба подати в будь-який підрозділ Державної міграційної служби (ДМС) наявні документи з фотозображенням. Якщо вони відсутні, слід подати свідоцтво про народження і заяву з інформацією про місце проживання, навчання й роботи. Також потрібні відомості про свідків, які могли б підтвердити особу. 

Підрозділ міграційної служби проводить процедуру встановлення особи з опитуванням членів сім’ї або близьких осіб заявника у випадку, якщо виданої інформації недостатньо для оформлення паспорта. Провести це можуть у режимі відеоконференції за допомогою програм Skype та WebEх.

Процедура ідентифікації особи може тривати від двох місяців. На цей час вам нададуть місце проживання, юридичне консультування, гуманітарну допомогу, а також можливість покриття витрат на виготовлення паспортного документа. Детальніше ознайомитися з тим, яку допомогу отримуватимуть ті, хто виїхав з окупованої території для оформлення паспорта України, можна в інфографіці.

Що робити, якщо ви за кордоном

Громадяни України, які перебувають за кордоном, можуть звернутися до підрозділу держпідприємства «Документ» в інших країнах. Зокрема, такі підрозділи працюють у Польщі, Словаччині, Туреччині, Чехії, Німеччині, Іспанії та Італії.

Якщо вам під час перебування за кордоном виповнилося 18 років і ви не отримували паспорт раніше, його оформлення можливе лише за наявності документів із фото.

Якщо таких документів нема, звертайтеся до міграційної служби країни, де перебуваєте, із запитом на отримання «сірого паспорта». За допомогою таких документів ви зможете перетинати кордони країн Шенгенської зони. 

До того ж поліція може оформити ID-картку або посвідку на перебування. Вона надає можливість вільно працювати та здобувати освіту за кордоном.

Поради створено на основі даних від ДМС, Кабінету Міністрів України, Мінреінтеграціїі.

Нагадаємо, що уряд ухвалив експерементальний проєкт, який дозволить українцям на окупованих територіях оформити тимчасове посвідчення громадянина України через інших членів сім’ї.

Фото: ДМС України