Що робити, якщо ви опинилися під завалами

Що робити, якщо ви через обстріл опинилися під завалами

Задля перемоги України наші Сили оборони регулярно нищать військові об’єкти армії РФ та тимчасово окупованих територіях. «Бавовни» буде лише більшати, вкотре нагадує очільник ГУР Буданов. Атаки України на склади, нафтобази, військові частини окупантів, на жаль, інколи є небезпечними для людей в окупації. А надто для тих, які живуть чи працюють поблизу військових об’єктів.

До того ж, Україна неодмінно звільнить захоплені населені пункти. Це означає, що активна фаза бойових дій рано чи пізно може відновитись у Криму, Донецьку чи Луганську. 

Правила поведінки, що допоможуть врятувати життя, якщо ви опинились під завалами, читайте далі в нашому матеріалі.

Як діяти, якщо під завалами ви

1. По-перше, намагайтесь заспокоїтись та не панікуйте.

2. Усвідомте, де ви і що навколо. Падайте на підлогу і повзіть до того кута кімнати, де є несуча стіна. Підстеліть щось на підлогу, лягайте на бік і підтягніть коліна до грудей, голову обхопіть руками. Чекайте порятунку.

3. Якщо маєте з собою телефон, наберіть рятувальників та повідомте, в якій  частині будинку знаходитесь. Якщо не можете дзвонити, подайте рятувальникам сигнал: кричіть, свистіть, світіть ліхтариком, махайте шматком тканини, аккуратно стукайте по батареях чи трубах.

4. Рятувальники періодично вимикають усю техніку та запроваджують хвилини тиші, аби дізнатися, де ще є живі люди. У такі хвилини щосили намагайтеся подати знак, що ви живі і потребуєте допомоги. 

5. Вас почули? Чекайте на допомогу, заспокойтеся та виконуйте рекомендації рятувальників.

6. Вас ніхто не чує? Оцініть обстановку. Спробуйте вивільнити руки та ноги. Якщо частину тіла притиснуло і ви не можете її звільнити, підтримуйте циркуляцію крові, масажуючи ділянку тіла, що вище затиснутої.

7. Не чіпайте предмет, на якому тримається решта конструкцій. Спробуйте зміцнити утворену над собою «стелю» уламками. Ні в якому разі не розбирайте самостійно завали.

8. Якщо хочете підсвітити собі — не використовуйте сірники чи запальнички. Це може призвести до вибуху.

9. Якщо ви поранені, зупиніть кров тим, що є під рукою. Це може бути ганчірка чи шматок одягу. За можливості, накладіть жгут. Його замінити можна ременем, лямкою від бюстгальтера чи резинкою від білизни. 

10. Якщо у вашому тілі застряг уламок чи інший предмет, не чіпайте його! Ви можете спровокувати критичну кровотечу. Натомість створіть із одягу валики і обкладіть ними стороннє тіло, щоб запобігти додатковому травмуванню. 

11. Вдалося вибратися? Огляньте себе та, за необхідності і можливості, надайте собі та іншим першу медичну допомогу. 

12. Не маєте сил звільнитися самостійно — продовжуйте кликати на допомогу і чекайте рятувальників.

Ви поруч з місцем події і хочете допомогти

Не варто намагатися самостійно допомогти людям, що опинилися під завалами. Це може бути небезпечно як для вас, так і для тих, хто всередині: будинок може продовжити руйнуватись.

Визначте місце, де перебуває людина, повідомте про це рятувальникам. Саме вони нададуть професійну допомогу.

Поради створено на основі рекомендацій ДСНС та МВС України.

Фото: ГУ ДСНС України у м. Києві