Що робити, якщо Ви не змогли уникнути мобілізації до армії РФ?

Що робити, якщо вас мобілізували до армії РФ

На окупованих територіях активно відбувається мобілізація українських громадян до російської армії. Окупанти роздають повістки на підприємствах та розсилають повідомлення із закликом приходити до військкоматів.

Нещодавно ми розповідали, що робити, щоб вас не мобілізували. Якими ж мають бути ваші дії, якщо не вдалось уникнути служби — читайте в матеріалі «Почутої». 

Не виконуйте злочинних наказів

Українська влада закликає всіх примусово мобілізованих не виконувати накази окупантів, якщо вони суперечать міжнародному праву та українським законам. Зокрема, заборонено стріляти у мирних людей та в цивільні об’єкти. Виконання таких наказів є злочином, за який винні будуть притягнуті до відповідальності, навіть якщо діяли під примусом.

Пам’ятайте, що мешканці окупованих територій залишаються громадянами України і мають діяти відповідно до українських законів, незважаючи не те, чи отримали російський паспорт. Українці, яких змусили вступити до Збройних сил Росії чи інших військових формувань країни-агресорки розглядаються нормами права, перш за все, як жертви воєнних злочинів РФ.

Повідомте українські правоохоронні органи про примусову мобілізацію

Родичі або сам мобілізований мають повідомити про факт мобілізації. 

Зробити це можна, зателефонувавши за номерами Національного інформаційного бюро: 1648 (в межах України) або +380 44 287-81-65 (для дзвінків з-за кордону). Також діє чат-бот для Telegram та Viber.

З міркувань безпеки, якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території, в Білорусі чи Російській Федерації, рекомендуємо заповнити запит за допомогою одного з чат-ботів або електронної форми на сайті, замість телефонного дзвінка.

Бажаєте жити — здавайтесь в полон

Коли зіштовхнетеся з українськими військовими, негайно здавайтеся в полон. Повідомте, що ви є громадянином України з окупованих територій. Навіть якщо у вас немає документів, що підтверджують це, вашу особу згодом буде встановлено і ви зможете безпечно повернутися додому.

Крім того, безпечно здатися в полон примусово мобілізованим допомагає проєкт Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими «Хочу жить». Він діє за підтримки Міністерства оборони та Головного управління розвідки і допомагає військовослужбовцям армії РФ добровільно здатися в полон Силам оборони України. 

Такі військовослужбовці будуть оформлені як ті, що потрапили в полон у бою. Саме тому всі виплати та пільги, передбачені російським військовим, збережуться. Полонені військові РФ матимуть триразове харчування, медичне обслуговування, можливість регулярного зв’язку з рідними, а також можливість просити прихисток в Україні та інших країнах Європи.

Мобілізованому треба зв’язатися з проєктом за допомогою Telegram або WhatsApp. Зробити це можна за номерами:

  • +380 93 68 86 888
  • +380 97 68 86 688
  • +380 44 35 08 917 688 (тільки для українських номерів)

Після цього, залиште свою заявку у чат-боті і дійте відповідно до наданих вам рекомендацій.

Пам’ятайте: українське законодавство забороняє громадянам добровільно вступати до збройних сил РФ і брати участь у війні з Україною. За такі дії передбачено кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років.

Фото: Freepik