Рідна людина потрапила в полон на ТОТ: куди звертатися?

Що робити, якщо ваша рідна цивільна людина потрапила в полон

Що частіше жителі тимчасово окупованих територій виступають проти російського режиму, то більше загарбники територизують активістів. Спійманого за поширенням української символіки чи учасника «диверсії» проти окупантів можуть заарештувати, оштрафувати або ж навіть забрати в полон. За інформацією Запорізької ОВА, нині офіційно 1200 мешканців регіону перебувають у неволі.

Якщо ви довго не можете зв’язатися з рідною людиною на ТОТ і думаєте, що вона потрапила в полон — потрібно негайно діяти. Як шукати зниклого — читайте в матеріалі «Почутої». 

Повідомте про зникнення людини

Якщо вам відомо, що окупанти викрали людину, негайно повідомляйте в такі організації:

  • гаряча лінія Нацполіції з пошуку зниклих чи загиблих 0800-21-21-51 та 089- 420-18-67;
  • Національне інформаційне бюро при Мінреінтеграції 1648 та 044-287-81-65;
  • Уповноважений з прав людини: 0800-50-17-20;
  • Моніторингова місія ООН з прав людини ohchr-hrmmu@un.org,
    Telegram: @ohchr_hrmmu (лише для повідомлень),
    Viber: +38 050-374-67-08 (лише для повідомлень);
  • Міжнародний Комітет Червоного Хреста:
    гаряча лінія: 0800-30-01-55,
    служба розшуку: 096-304-43-75, 066-250-99-57.

Обов’язково треба зафіксувати полон рідного або втрату зв’язку з ним у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Зробити це можна за номером: +380954127424 (консультаційна лінія працює з понеділка до п’ятниці з 10:00 до 16:00). 

Зверніться до найближчого відділку поліції

Якщо ви перебуваєте на вільній території України, прийдіть до відділку поліції. Повідомте, скільки людей, за яких обставин і коли стали цивільними заручниками.

Простежте, щоб поліціянти відкрили провадження за ст. 438 КК України.

Згодом до вас мають приїхати представники Служби безпеки України для уточнення питань у справі. Ви також можете звернутися до них особисто.

Завітайте до СБУ

Звернутися можна до обласного відділку, проте найкраще — до центрального управління СБУ в Києві (вул. Володимирська, 33).

До СБУ треба йти з документами, що засвідчують вашу особу (паспорт) та підтверджують родинні стосунки зі зниклою особою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо). Якщо відсутні документи, які підтверджують родинні зв’язки, необхідно звернутися до суду з поданням про встановлення родинних стосунків.

Черговий слідчий прийме вашу заяву в громадській приймальні або вас супроводять до його кабінету. Необхідно повідомити наявну інформацію про те, що рідний став цивільним заручником. За можливості, надайте також номер телефону, з якого телефонувала зникла людина, розкадровку відео, де була помічена, фото, скріни постів із чатів у месенджерах тощо.

Після цього між заявником та СБУ підписується протокол про нерозголошення та протокол про опитування. Ви отримаєте номер справи та контакти слідчого, який її буде вести, для оперативного обміну інформацією.

Додаткові дії

  • Із допомогою юриста зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКХЧ) з вимогою направити гуманітарну допомогу чи забезпечити звʼязок із полоненим рідним. Рекомендовано складати звернення на папері і відправляти його з території Європи до головного офісу в Женеві.
  • Після реалізації всіх попередніх кроків необхідно звернутися до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Контакти: 0800-33-92-47 та 095-896-04-21.
  • Можна звернутися з заявою і до міжнародних інституцій. Спільно з юристом складіть лист до Комітету з прав людини ООН. 
  • Якщо вам потрібна допомога з контактами юристів, звернутися за допомогою можна до волонтерської організації «ЄвромайданSOS» за адресою evromaidansos@gmail.com

Також вам можуть допомогти зафіксувати зникнення рідного. Для цього родичам полоненого слід заповнити спеціальну форму від Центру громадянських свобод.

Матеріал створено на основі рекомендацій проєкту Prisoners Voice

Фото: Freepik