Окупанти встановлюють нові вежі зв’язку, щоб прослуховувати людей: як убезпечитися від них

На захоплених територіях війська РФ продовжують встановлювати вежі мобільного зв’язку, щоб прослуховувати місцеве населення. Нові 5G-вишки з’являються на Донбасі та окупованому півдні України. Вони спрямовані саме на прослуховування, контроль трафіку та ідентифікацію того, про що говорять місцеві.

Як зрозуміти, що вас прослуховують:

  • шуми в динаміці під час розмов;
  • новий невідомий оператор, який підписано кількома цифрами;
  • швидке розрядження батареї нового телефону;
  • мимовільне увімкнення або вимкнення телефону;
  • нагріта батарея.

Некоректна робота телефону може опосередковано свідчити про те, що ваш телефон прослуховують. Однак також такі ознаки можуть виникати через неправильне налаштування програм або коли телефон зношується.

Редакції «Почутої» відомі випадки, коли під час телефонного дзвінка співрозмовники чули сторонні голоси росіян «Погнали», «Давай!». Це вкотре свідчить про відсутність інформаційної безпеки в мешканців окупованих територій та про необхідність бути максимально обережними й уважними під час розмов.

Що робити, щоб вас не прослуховували?

Основна порада, яку пропонують практично всі експерти — НЕ СПІЛКУВАТИСЯ ТЕЛЕФОННИМИ ДЗВІНКАМИ. 

Якщо ви хочете поговорити з рідними — зв’язуйтеся в телеграмі. Перехопити відео чи аудіодзвінок у месенджері неможливо, переконують джерела «Почутої» у Службі безпеки і додають: «Можна створити «секретний чат» і спілкуватися в ньому, вони [росіяни] також не зможуть перехопити таку комунікацію. Телеграм використовує шифрування end-to-end: повідомлення шифрується на пристрої одного співрозмовника й розшифровується на пристрої іншого співрозмовника. У всіх інших каналах, чатах та групах, комунікація захищена, але не настільки». 

У війні росіяни не гребують жодними засобами, знаходять усе нові способи впливу та контролю українців. Тож аби не піддатися йому, слід швидко пристосовуватися до нових умов та дотримуватися певних правил, аби забезпечити інформаційну безпеку.