Ексклюзивно для «Почутої» мешканці окупованого Мелітополя розповіли про атмосферу в місті, підготовку до Нового року, шкільні заходи від окупантів, ціни на харчові продукти та святкові тури в Дагестан
Уже за лічені дні українці відзначатимуть другий Новий рік під час повномасштабної війни: під ворожими обстрілами, розділені сотнями кілометрів. Однак для декого це свято стане вже другим під російською окупацією. Серед них — мешканці Мелітополя, що у Запорізькій області.
Святкова атмосфера в окупованому Мелітополі
«У нас немає свят. Немає що святкувати», — зізнається мешканка міста.
Натомість жінка зазначає, що 25 грудня відзначила Різдво: приготувала кутю, зварила узвар, запалила свічку й вшанувала пам’ять загиблих. Уже другий рік поспіль вона не прикрашає оселю та не накриває святковий стіл.
Інша місцева жителька стверджує: неможливо повністю перестати радіти життю, тож у її помешканні стоїть ялинка, що лишилася ще з «доокупаційних» часів, а на Новий рік вона чекає подруг у гості.
«Не можу сказати, що настрій прям дуже новорічний. Це все навколо просто огидне. Місто прикрасили, так би мовити. Понавішували гірлянд. Поставили ці жахливі трикольорові ялинки», — розповідає вона.
Однак ялинкові прикраси у кольорах російського прапора та понад тридцять кілометрів гірлянд — лише красива картинка для телебачення: у Мелітополі дуже брудно. Місцеві скаржаться на сміття, а також вказують, що окупанти зовсім не слідкують за станом доріг, тож часом у місті трапляється жахлива ожеледиця.
До Нового року російські окупанти планують влаштовувати масові святкування, а також готують для мелітопольців цікаві пропозиції — новорічні тури в… Дагестан.
«Тут дуже багато людей з Дагестану, тому що вони масово звозять їх. Вчителів на роботу беруть саме з Дагестану… Дагестан тут зараз дуже популярний. Елітний курорт», — пояснює мешканка міста, якій саме днями запропонували новорічний тур.
Рух опору готується до свят
Український рух спротиву не гає час і продовжує активно діяти у святковий період, зокрема, «Мавки» уже підготували «вітальні» листівки окупантам, що закликають ворогів «робити лижі» з України та загадати бажання повернутися додому, а також підкреслюють: «Подарунки від ЗСУ вже близько!».
Очільниця руху «Зла Мавка» у розмові з «Почутою» анонсувала, що партизанки готують для окупантів сюрприз:
«На Новий рік запрацює новорічна «Кухня Мавки». Не хочу вдаватися в деталі, тому що все повинно спочатку статися, а потім про це можна буде говорити. Але мавки готують подарунки для орків. І я думаю, що в них буде дуже така, знаєте, проносна весела новорічна ніч. Ми готуємося, «кухня» працює на повну».
Окупаційні заходи у школах
До зимових свят школярів у Мелітополі змушують малювати листівки для російських солдатів. Як стверджує співрозмовниця «Почутої», дітей відвідують Дід Мороз і Снігуронька — у супроводі озброєних окупантів.
«Відмовитися не можна. Одна моя знайома намагалася: одразу викликали, провели дуже серйозну бесіду і пообіцяли, що будуть проблеми. Краще тихо, і взагалі нічого не говорити. Тому дітки масово листівки малюють для російських солдат: «Спасіба, дядя Пєтя, за то, что мєня освободіл», — розповідає жінка.
Попри те що «губернатор» Запорізької області Євген Балицький в особистих соціальних мережах привітав мешканців окупованого Мелітополя з Днем Святого Миколая, відзначати свято у школах окупанти заборонили.
Скільки коштує святковий стіл в окупації
Мешканки Мелітополя зізнаються: ціни в окупації — «космос». Жінки пояснюють, що фактичний курс рубля до гривні відрізняється від офіційного: за 1000 гривень окупанти пропонують лише 1538 рублів. І хоча борошно, цукор, картоплю, моркву та цибулю можна придбати за «плюс-мінус адекватні» кошти, традиційні новорічні атрибути виявилися занадто дорогими для українців на ТОТ. Зокрема, встановити вдома ялинку, не дуже пишну й середньої висоти, мелітопольці можуть за 1500 рублів.
Перелік найдорожчих харчів очолює м’ясо — курка може коштувати 600 рублів за кілограм.
«Ми хотіли знайти качку. Не змогли знайти. Взагалі. Це такий делікатес!» — розповідає мешканка міста.
Солодощі більше не доступні кожному на тимчасово окупованих територіях: дитячі новорічні пакунки коштують близько 500 рублів, а невелика упаковка шоколадних цукерок — 350 рублів.
Протягом тривалого часу у Мелітополі діяв «сухий закон», нещодавно його скасували, однак наші співрозмовниці не поспішають купувати алкоголь: шампанське — «російський шмурдяк» — випити можна аж за 400 рублів.
Продукти у магазинах надзвичайно низької якості, нерідко мелітопольці натрапляють на зіпсовані вироби, найгіршими є продукти з «ДНР», тож місцеві віддають перевагу покупкам на ринку. Проте й там ціни «кусаються»: яйця можна придбати за 200 рублів, м’ясо кролика — за 500 рублів; масло коштує 900-1000 рублів за кілограм, а 500 мл сметани — 300 рублів.
Фото: Telegram-канали «Зла Мавка», «Мелітополь в курсі», Melitopolbiz