Освіта в окупації: як відправити дитину в українську школу

Чимало сімей із окупованих регіонів бажають дати своїм дітям якісну українську освіту

Учні з тимчасово окупованих територій примусово відвідують російські школи, де їх вчать поважати Путіна та ненавидіти «укронацистів». Чимало сімей із окупованих регіонів бажають дати своїм дітям якісну українську освіту. «Почута» зібрала для вас перелік онлайн-платформ, де всі школярі захоплених ворогом територій можуть відвідувати уроки.

Куди звертатися, щоб знайти бажану школу?

Дитина з окупованої території може приєднатися до будь-якої школи на підконтрольній Україні території та продовжити навчання в дистанційному форматі або на екстернаті (форм отримання освіти, коли учень числиться у школі, але навчається вдома і в персональному темпі). Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України (МОН) «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні», для цього необхідно подати заяву в довільному порядку будь-яким зручним способом (наприклад, електронною поштою). Додаткові документи надаються лише за їх наявності та за власним бажанням.

  • Якщо вчителі вашої дитини з української школи не перейшли на бік окупантів, виїхали на вільні території, сконтактуйте з ними. Можливо, вони проводитимуть онлайн-уроки за старою програмою для свого класу з можливістю отримати атестат.
  • Контакти МОН — за цим посиланням ви зможете дізнатися номери телефонів гарячої лінії Міністерства освіти і науки України та отримати відповіді на питання, які вас цікавлять.
  • Як відбувається зарахування дітей-переселенців до 1 класу, ви дізнаєтеся тут.
  • Отримати відповіді на найпоширеніші запитання від жителів ТОТ про навчання в школі можна за цим посиланням.
Список контактів для допомоги в обранні закладів загальної середньої освіти для продовження навчання
Джерело: МОН

Загальні правила безпеки для навчання за українською програмою

  • Не розповідайте нікому, що ваша дитина потайки здобуває не російську освіту. Окупанти не дадуть вам спокою та можуть силоміць забрати школяра/ку до свого навчального закладу.
  • Навряд чи вдасться не відвідувати уроки від росіян. Удень доведеться водити дитину в школу, а ввечері вже проводити бажані заняття дистанційно.
  • Підготуйте школяра/ку морально: розповідайте з обережністю, що не варто дослухатися до всього, що говорить російський вчитель/ка, що треба мати свій розум; привчайте до критичного мислення.
  • Попередьте дитину, що небезпечно говорити з однокласниками про те, що вона навчається у двох школах.
  • Зачиняйте вікна, двері, штори під час занять дитини вдома.
  • Видаляйте фото- та відеоматеріали провокаційного характеру, а написані конспекти зберігайте в недоступному секретному місці.

Фото з відкритих джерел